جمعه, 1 شهريور 1398
  • ساعت : ۱۵:۴۷:۱۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۵/۰۸ 
  • کد خبر : ۱۲۳۳
نشست علمی تحلیل وضعیت دسترسی خانوار به تسهیلات خرد با رویكرد داده كاوی برگزار شد

در این برنامه که روز دوشنبه، 7 مرداد ماه در سالن آموزش وزارتخانه برگزار شد،  احسان امیر زاده ضمن ارائه نتایج طرح تحقیقاتی خود گفت: این تحقیق مترصد آن است که به صورت دقیق ابعاد ضعف شمول مالی در دسترسی به تسهیلات از سوی متقاضایان  حقیقی و وضعیت فعلی آن‌را روشن کند.

وی افزود: در دسترسی خانوار به تسهیلات دو مساله ورود به بازار تسهیلات و توزیع تسهیلات دریافتی اهمیت دارد و هرچه نسبت افرادی که در یک منطقه جغرافیایی تسهیلات دریافت‌کرده‌اند به جمعیت آن منطقه بیشتر باشد احتمالا ورود به بازار تسهیلات در آن منطقه به صورت نسبی سهل تر است؛ اما توزیع مبالغ وام در میان وام‌گیرندگانی که وارد بازار تسهیلات می‌شوند می‌تواند برابر یا نا برابر باشد.

امیرزاده در تبیین نتایج تحقیق اظهار داشت:  در ایران  دسترسی به محصولات/خدمات مالی به نحوی نامتوازن توسعه یافته است. ورود به بازار تسهیلات در مناطق مختلف جغرافیایی کشور کاملاً ناهمگون است. به‌علاوه به نظر می‌رسد میان  نسبت تسهیلات به سپرده پس از کسر سپرده قانونی در هر استان و ورود به بازار اعتبارات در آن استان رابطه منفی وجود دارد. نابرابری در دسترسی به تسهیلات در طول زمان و در مناطق مختلف زنگ خطری برای سیاست‌گذار رفاهی و مالی به صدا درمی‌آورد. چراکه روند اخیر اعطای تسهیلات چه از سمت عرضه و چه از سمت تقاضا تبعات نامطلوبی در باب نکول تسهیلات و نابرابری در بهره‌مندی از تسهیلات ایجاد نموده است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0