سه‌شنبه, 21 آبان 1398
  • ساعت : ۱۳:۲۸:۳۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۴/۱۶ 
  • کد خبر : ۱۲۲۳
مراسم روز جهانی تعاون برگزار گردید
مراسم روز جهانی تعاون شنبه 6 جولای سال 2019 با عنوان "تعاون برای کار شایسته" در سازمان بین­ المللی کار و کشورهای عضو برگزار گردید.

مراسم روز جهانی تعاون شنبه 6 جولای سال 2019 با عنوان "تعاون برای کار شایسته" در سازمان بین­ المللی کار و کشورهای عضو برگزار گردید.

در 16 دسامبر 1992، مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب کرد که اولین شنبه جولای 1995(سالگرد تأسیس اتحادیۀ بین‌المللی تعاون) به عنوان روز جهانی تعاونی­ها اعلام گردد. از آن تاریخ تاکنون هر ساله اولین شنبه جولای با عنوان "روز جهانی تعاون" در سرتاسر جهان جشن گرفته می­شود.

هر ساله کمیته توسعه و ارتقاء تعاونی­ها (COPAC) یک موضوع و شعار را برای روز تعاون انتخاب می­کند. این کمیته متشکل از اتحادیه بین‌المللی تعاون (ICA)، دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (UNDESA)، سازمان بین‌المللی کار (ILO)، سازمان خواروبار و کشاورزی (FAO) و سازمان جهانی کشاورزان ( WFO) است. موضوع روز جهانی تعاون در سال 2019 "تعاون برای کار شایسته" است. این موضوع به تحقق اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد، به ویژه تأمین امنیت مناسب و رشد اقتصادی)  کمک می­کند.

هدف از نام‌گذاری این روز توسط سازمان ملل متحد ارتقاء آگاهی از "جنبش تعاون برای کار شایسته" در سراسر دنیاست. در سطح جهانی، حدود 2.2 میلیون تعاونی فعالیت می­کنند. بیش از 279 میلیون نفر شاغل در این بخش اشتغال دارند که تقریباً 10 درصد از کل نیروی کار جهانی را تشکیل می­دهند.

فراتر از این اعداد، مطالعات مختلف تائید کرده‌اند که، در مقایسه با اشتغال در بخش‌های دیگر، مشاغل تعاونی در سطح جهان:

-         در طول زمان پایداری بیشتری دارند

-    از نظر درآمدی شکاف کمتری بین سطح بالا و پایین درآمدی در تعاونی­ها وجود دارد

-         از نظر درآمدی در مناطق روستایی و شهری نیز شکاف کمتری وجود دارد

تعاونی­ها به عنوان شرکت­های متمرکز نقش کلیدی در ایجاد شغل مناسب و قدرت اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی ایفا می‌کنند. دومین اصل همکاری بین‌المللی، "کنترل دموکراتیک توسط اعضا"، جوامع را قادر می‌سازد تا تعاونی‌ها را به طور مشترک و به طرق دموکراتیک کنترل کنند. لذا همگان می ­توانند در قالب تعاونی در  رشد و توسعه پایدار مشارکت نمایند.
شایان ذکر است در راستای همراهی با نهضت بین المللی تعاون، در کشور ما نیز مراسم نکوداشت روز جهانی تعاون سه شنبه 18 تیرماه در مرکز همایش های بین المللی برگزار خواهد شد.

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0