سه‌شنبه, 21 آبان 1398
  • ساعت : ۱۲:۳۶:۴۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۴/۰۸ 
  • کد خبر : ۱۲۲۱
یافته های یک تحقیق نشان می دهد:
اصلاحات پارامتریك راه حلی موقت برای صندوق های بازنشستگی است

سیدرضا میرنظامی در نشست علمی پیش بینی وضعیت صندوق بازنشستگی کشوری در 20 سال آینده و ارائه الگوی مناسب برای اصلاح نظام بازنشستگی گفت: اصلاحات پارامتریک راه حل موقتی برای حل مشکلات صندوق های بازنشستگی است.

عضو هیات علمی پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف در جمع مدیران و کارشناسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و موسسه کار و تامین اجتماعی گفت: اعمال تمامی اصلاحات پارامتریک به میزان قابل توجهی وضعیت مالی سازمان تأمین اجتماعی را بهبود می بخشد و سال شروع کسری منابع صندوق را به تعویق انداخته و مانده انباشته مثبتی به میزان 30.5 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در مورد صندوق کشوری نیز اعمال اصلاحات پارامتریک فقط شدت بحران کسری بودجه را تقلیل خواهد داد و کسری را از 1.8 درصد تولید ناخالص داخلی به 1.4 درصد خواهد رساند اما همچنان مشکل تعهدات تأمین نشده و کسری بودجه مداوم وجود خواهد داشت. 

این محقق با اشاره به نتایج تحقیق خود گفت: وضعیت کنونی صندوق تأمین اجتماعی در بخش مربوط به مستمری­ها نسبتا خوب بوده اما با ادامه روند فعلی، صندوق از سال 2027 به بعد دچار کسری شده و این کسری تا سال 2035 انباشته و به میزان 6 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید.

وی افزود: نرخ­های جایگزینی و حداقل حقوق بازنشستگی نسبتا بالاست و رابطه ای با حق بیمه­های دریافتی در زمان اشتغال افراد ندارند که این منجر به افزایش انگیزه افراد برای بازنشستگی خواهد شد.

بنا به گفته میرنظامی صندوق بازنشستگی کشوری نیز در حال حاضر دارای کسری بودجه مداوم به میزان یک درصد تولید ناخالص داخلی می­باشد که با گذشت زمان و کاهش تعداد بیمه­دهندگان و افزایش تعداد بازنشستگان صندوق، هر سال از درآمدهای صندوق کاسته شده و هزینه­های آن افزایش می­یابد که منجر به کسری بودجه افزایشی تا 1.8 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2035 خواهد شد. علاوه بر این کسری­های انباشته طی دوره 2015 تا 2035 به 29 درصد تولید ناخاص داخلی خواهد رسید.

به گفته این محقق تعهدات بیمه­ای تأمین نشده نیز یا باید از طریق کاهش سریع مستمری نسل­های آینده تأمین شود و یا اینکه از بودجه دولتی جبران شود که در هر حال منجر به انتقال رفاه از نسل آینده به نسل امروز خواهد شد و در این صورت دولت با مشکلات جدی روبه رو خواهد شد که ممکن است ثبات مالی و اقتصاد کلان کشور و در نتیجه سطح رفاه افراد نسل­های آینده به خطر بیفتد.

بنا به گفته میرنظامی کفایت حقوق و مزایا، نرخ پوشش حداکثری، پایداری مالی صندوق‌ها، انصاف و پایداری نظام بازنشستگی از اهداف اصلی اصلاحات در صندوق‌های بازنشستگی است.

وی در خاتمه پیشنهاداتی جهت تحقق اهداف فوق و پیشگیری از معضلات صندوق های بازنشستگی ارائه داد.

شایان ذکر است نشست علمی پیش بینی وضعیت صندوق بازنشستگی کشوری در 20 سال آینده و ارائه الگوی مناسب برای اصلاح نظام بازنشستگی روز چهارشنبه 5 تیر ماه در محل وزارتخانه برگزار شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0