يکشنبه, 24 شهريور 1398
  • ساعت : ۱۰:۴:۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۳/۱۱ 
  • کد خبر : ۱۱۹۷
نشست علمی ابعاد رفاهی بودجه 97 كل كشور برگزار شد

در این نشست محمد علی مختاری در جمع مدیران و کارشناسان موسسه کار و تامین اجتماعی  و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن ارائه نتایج طرح تحقیقاتی خود اظهار داشت: تعیین سازوکار حذف غیرنیازمندان از یارانه و همچنین افزایش قیمت حامل‌های انرژی در حال حاضر یکی از الزامات دولت برای کاهش بار سنگین پرداخت یارانه است.

وی با اشاره به اینکه پیدا کردن بهترین روش هدفمند سازی با کمترین هزینه اجتماعی در فرآیند حذف یارانه نقدی یکی از موضوعات مهم در حوزه رفاه اجتماعی است افزود: تجربه‌های حذف و اصلاح یارانه سوخت در کشور‌های مختلف معمولاً با مقاومت‌های اجتماعی شدید همراه بوده و دولت‌ها از بيم تأثیرات سیاسی، آن را به تأخیر می‌اندازند چرا که بدون تدابیر تسكين دهنده، حذف يارانه به مسأله‌ای آسيب‌زا تبدیل می‌شود.

مختاری ادامه داد: طرح هدفمندی یارانه‌ها از سال 89 آغاز شد ودر حال حاضر با گذشت 7 سال، اولا: قیمت حامل های انرژی و خصوصا بنزین آزاد نشده است و ایران پرداخت کننده یکی از بیشترین یارانه های انرژی در جهان است. ثانیا: همچنان بسیاری ازدهک‌های پردرآمد در لیست دریافت یارانه نقدی قرار دارند.

به گفته وی در سال 2015 (آخرین سالی که اطلاعات آن به‌طور کامل وجود دارد)، ایران با 62.32 میلیارد دلار بیشترین میزان یارانه آشکار انرژی را در بین کشورهای مختلف پرداخت کرده است البته ایران در سال 2013، رقمی برابر با 76.22 میلیارد دلار یارانه آشکار انرژی پرداخت کرده که کاهش آن تا سال 2015 ، نشان‌دهنده همزمانی با کاهش قیمت نفت و تلاش برای واقعی‌تر کردن قیمت‌هاست. در همین برهه کشورهای عربی صادرکننده نفت و کشوری مانند ونزوئلا با شیب بیشتری اقدام به محدودسازی یارانه‌های انرژی پرداختی خود کرده‌اند.

مختاری با اشاره به  بررسی  تجربیات داخلی و خارجی در خصوص افزایش یکدست حامل‌های انرژی افزود: این امر  بدون بازتوزیع مناسب از سمت خانوار باعث کاهش اشتغال، کاهش درآمد خانوار،‌ کاهش درآمد صادر‌کنندگان و مهاجرت اجباری از شهر به روستا می‌شود همچنین باعث افزایش سهم انرژی در سبد هزینه‌ای خانوار، افزایش قیمت تمام شده کالا‌های مصرفی،‌ افزایش هزینه حمل‌و‌نقل، افزایش اجباری نرخ ارز و افزایش هزینه کالا‌های وارداتی می‌شود و در نتیجه می‌توان گفت قدرت خرید خانوار کاهش می‌یابد.

بنا بر اعلام این پژوهشگر با بررسی سه طرح پیشنهادی (1) کاهش دو ماه یارانه خانوار غیر تحت پوشش حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، (2) حذف یارانه برای افراد غیر گروه‌های خاص، و (3) اعلام 20 درصد افراد ثروتمند قابل حذف و فرصت اعتراض آنها، مشخص شد که گزینه سوم، بهترین گزینه ممکن است.

وی افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجربیات ارزنده ای در زمینه شناسایی، بررسی اعتراضات، استفاده از اطلاعات ثبتی در برنامه ها، و حذف یارانه ثروتمندان دارد که قابلیت‌های کسب شده در این تجربیات می‌تواند سرمایه اجرای برنامه حذف یارانه 20 درصد ثروتمند جامعه باشد.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0