يکشنبه, 24 شهريور 1398
  • ساعت : ۱۱:۳۳:۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۱۳ 
  • کد خبر : ۱۱۸۲
رئیس موسسه مطالعات جمعیتی:
بین تغییرات جمعیتی و اشتغال روابط متقابل وجود دارد

رئیس موسسه مطالعات جمعیتی کشور در همایش ملی آینده کار گفت: روابط متقابل بین تغییرات جمعیتی و آینده کار وجود دارد و سیاستگذاری در بازار کار بدون توجه به این دو نتایج مطلوبی نخواهد داشت.

دکتر محمد جلال عباسی شوازی ضمن ارائه پروژه تحقیقاتی خود با عنوان تحولات جمعیتی و آینده کار گفت: این پروژه حاصل سه سال مطالعه علمی است که نتایج تحقیقات  مشترک در حوزه جمعیت، نیروی کار و آینده کار را دنبال کرده تا به نتایج مثبتی برای برنامه ریزی کار در آینده دست یابد.

وی با اشاره تحولات جمعیتی در ایران اظهار داشت: سیاست های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری مقوله  در اردیبهشت 1393به ابعاد مختلفی از جمله: جوانان و استفاده از پتانسیل کار آنها، رصد مستمر سیاستهای جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی توجه کرده است.

عباسی گفت: جمعیت ما در طول این دهه 80 میلیون شده و پیش بینی می شود تا سال 1430 در بدترین سناریوهای مختلف بسته به سطح باروری به 90 تا 110 میلیون نفر برسد. نکته مهم در رشد جمعیت، رشد جمعیت شهری است که همواره بالا بوده چرا که بحث مهاجرت به شهرها و پیوستن مناطق روستایی به مناطق شهری باعث افزایش جمعیت شهرنشین گردیده که این مساله نیز الزامات خاصی را می طلبد.

وی با تاکید بر توجه به ملاحظات منطقه ای و استانی در زمینه مسائل جمعیت افزود: بالاترین رشد جمعیت در استان های خراسان جنوبی، بوشهر، البرز و هرمزگان و پایین ترین آن در استان های لرستان وکرمانشاه بوده و در همدان و خراسان شمالی هم این روند منفی بوده است که این تفاوت های رشد را هم می توان به دو عامل مهاجرت و تحولات جمعیتی ارتباط داد.

رئیس موسسه مطالعات جمعیتی ادامه داد: تحولات جمعیتی باعث تغییر ساختار جمعیتی شده، الان  جمعیت جوان زیادی در بازار کار وجود دارد دارد و در آینده نیز جمعیت میانسال و سالخورده افزایش خواهد داشت یعنی اگر در سال 1395 جمعیت جوان زیاد بوده، در سال 1430 جهت آن تغییر کرده و جمعیت میانسال زیاد خواهد شد.

عباسی ادامه داد: از سال 85 افراد وابسته به پنجره جمعیتی فرصت جمعیتی ایجاد کرده اند و فرصت جمعیتی یعنی امکان تولید بیشتر و ذخیره سرمایه گذاری بیشتر. البته همراه با تغییرات جمعیتی که فرصت جمعیتی ایجاد کرده خوشبختانه سطح تحصیلات هم بالا بوده است و الان باید به کسب  مهارت توجه زیادی شود چرا  که با جمعیت جوان و تحصیلکرده  زیادی روبرو هستیم که 25 درصد جمعیت جوان بیکارند بخصوص این رقم در میان زنان بالا بوده و 41 درصد و مردان 21 درصد می باشد که باز نشان از مشارکت پایین زنان دارد و این عدم تقارن نشان دهنده این است که باید در آینده به زنان و مردان تحصیلکرده و نوع کار تمرکز نموده و توجه شود.

 

پنجره جمعیتی، زمانبندی و طول مدت آن در ایران

عباسی با تاکید بر اینکه موضوع جمعیت بحث اقتصادی اجتماعی است افزود: اما در بازار کار حلقه های متفاوتی وجود دارد که شرایط را پیچیده می کند؛ در حلقه اقتصادی (اشتغال، درآمد وسرمایه گذاری) در حلقه اجتماعی(ارزش ،هنجار و آموزش و پرورش)و در حلقه جمعیت(ازدواج، باروری و مهاجرت ) به عبارت دیگر بازار کار با وجود پویایی از پیچیدگی های خاصی برخوردار است.

وی با اشاره به الزامات سیاستگذاری پنجره جمعیتی در ایران از جمله بهره گیری از فرصت پنجره جمعیتی از طریق اشتغالزایی و امکان مشارکت زنان در بازار کار و ضرورت برآورد اندازه و تاثیر پنجره جمعیتی هشدار داد اگر از این فرصت به خوبی استفاده نشود در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

عباسی در خاتمه گفت نتایج این مطالعه سه ساله حاکی از آنست که:

1-جمعیت موضوعی پویا و چند وجهی است

2-روابط متقابل بین تغییرات جمعیتی و آینده کار وجود دارد

3-موفقیت سیاستهای جمعیتی و آینده کار در گرو درک عمیق پویائی جمعیت، دید واقع بینانه در برنامه ریزی، همکاری بین بخشی، اختصاص بودجه کافی، اجرای بهنگام سیاست ها و ارزیابی مستمر برنامه هاست.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0