دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398
 • ساعت : ۱۴:۹:۱۰
 • تاريخ :
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۸ 
 • کد خبر : ۱۰۸۵
    /  2
نشست علمی " برنامه حفاظت داوطلبانه ، فرصت ها و چالش ها (vpp )" برگزار شد
موسسه کار و تامین اجتماعی به مناسبت هفته پژوهش نشست علمی " برنامه حفاظت داوطلبانه، فرصت ها و چالش ها (vpp )" را با همکاری مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار برگزار کرد.

موسسه کار و تامین اجتماعی به مناسبت هفته پژوهش نشست علمی " برنامه حفاظت داوطلبانه، فرصت ها و چالش ها (vpp )"  را با همکاری مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار برگزار کرد.

در این برنامه که صبح دیروز در سالن آموزش وزارتخانه برگزار شد کاظم نعیمی مطلق، دبیر موسسه ارزیابی نشان تعالی(HSE ) گفت: فقدان یک روش کارآمد جهت نظارت، ارزیابی و بهبود سیستم­های مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست سبب کاهش کارآیی سازمان ها، عدم رشد دانش و توانمندی­های سازمانی، عدم شناخت و استفاده از تجربیات موفق سایر سازمان­ها و عدم شناسایی نقاط قوت و ضعف سازمان خواهد شد.

وی افزود: امروزه اكثر كشورهاي دنيا با تكيه بر مدل­های گوناگون در حوزه­های مختلف ارزیابی هایی را درسطوح ملي و منطقه­اي تعریف نموده­اند كه بهبود سازمانی، افزایش انطباق با الزامات قانونی، افزایش اثربخشی فرآیندهای کاری، کاهش حوادث و ارتقاء سطح رضایت شغلی و اعتبار صنفی را به همراه دارد.

به گفته نعیمی نشان تعالی HSE به عنوان یک طرح ارزیابی و پیشگیرانه به پشتوانه زیرساخت های مستحکم علمی و فنی خود قابلیت پیاده سازی در کلیه عملیات پیمانکاری در سه مرحله طراحی، ساخت و بهره برداری را داشته، از این رو محدود سازی آن به یک حیطه و یا مرحله به معنای عدم رشد همگون و جامع خواهد بود لذا مديران و رهبران سازمان­ها با بهره­گیری از این مدل می توانند دانش و تجارب کاری خود را با يك نگرش سيستمي همراستا نموده و در جهت تعالي و سرآمدي سازمان متبوعه به کار گیرند.

 دبیر موسسه ارزیابی نشان تعالی(HSE ) اظهار داشت: برای اعتلای شأن ارزیابی عملکرد و کاراییHSE به چهار عامل بسیار مهم زیر توجه خاص شده است:

 1. سلامت نظام ارزیابی؛ به عنوان عامل اصلی جلب احترام و اعتماد جامعه ذینفع در طول زمان اجرای ارزیابی، از طریق انتخاب ارزیابان مجرب و بیطرف و اجرای فرآیند ارزیابی به طور اطمینان بخش و بدون اعمال سلایق و دیدگاه­های شخصی.
 2. دقت در کیفیت ارائه خدمات و ارزش آفرینی فرآیند ارزیابی به عنوان مقیاسی معتبر برای ارزش­گذاری اقدامات و فعالیت‌های سازمان‌های متقاضی.
 3. بکارگیری مراجع دانشگاهی، سازمان­ها و مراجع مربوطه­ دولتی و متخصصین صنعتی در شورای سیاستگذاری و کمیته های فنی.
 4. انجام مطالعات گسترده در خصوص"بهترین تجارب" موجود  داخلی و خارجی در متدولوژی مدل

وی ضمن تشریح کامل نشان تعالی خاطرنشان ساخت: شایسته سالاری و بکارگیری افراد با صلاحیت (دارای تخصص، تجربه و توانایی) در هر یک از محورهای سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE ) و استقرار سیستم های مدیریت یکپارچه به جای استفاده از طرح های جزیره ای و مقطعی می تواند به عنوان نقطه عطفی در ساختار ارزیابی مطرح گردد.

در ابتدای این نشست دکتر عباس گرگی، رئیس مرکز تحقیقات، تعلیمات، حفاظت فنی و بهداشت کار با اشاره به اهمیت سیستم مدیریت ایمنی کارآمد در صنایع و تاثیرات کوتاه مدت و دراز مدت آن بر ارتقای سطح ایمنی و کاهش هزینه های حاصل از حوادث، از کار افتادگی و بازنشستگی های پیش از موعد، نشان تعالی HSE را به عنوان نمونه ای از نظام انگیزشی معرفی کرد و به تشریح اقدامات مرکز در جهت اجرای برنامه، ایجاد اداره جدید تحت عنوان اداره ارزیابی ایمنی مشاغل و مدیریت ریسک پرداخت.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  5.3.2.0
  V5.3.2.0