سه‌شنبه, 28 اسفند 1397
  • ساعت : ۱۷:۴۷:۴۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ 
  • کد خبر : ۱۰۶۴
نشست علمی بازتعریف نقش دولت در سیاست‌گذاری بازار كار برگزار شد
موسسه کار و تامین اجتماعی با همکاری معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشست علمی بازتعریف نقش دولت در سیاست‌گذاری بازار کار را برگزار کرد.

موسسه کار و تامین اجتماعی با همکاری معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشست علمی بازتعریف نقش دولت در سیاست‌گذاری بازار کار را برگزار کرد.

در این نشست که بعد از ظهر امروز(سه شنبه) در ساختمان مرکزی وزارتخانه برگزار شد، مهران بهنیا، ضمن ارائه یافته های پژوهش خود گفت: وضعیت اشتغال در فاصله زمانی مورد بررسی (پاییز 1393 تا زمستان ) 1396 تفاوت‌های زیادی با ساختارهای بازار کار کشور طی دهه قبل از آن دارد چرا که از یک سو شاهد حضور پررنگ تر زنان و افراد دارای تحصیلات دانشگاهی هستیم و از سوی دیگر اشتغال ایجاد شده نه توسط بخش شرکتی و کارخانه‌ای، بلکه توسط بخش غیرشرکتی و با تمرکز بر خدماتی مانند خرده فروشی و عمده فروشی، تعمیرات، حمل و نقل، واسطه‌گری، خدمات موادغذایی و ... ایجاد شده است.

وی افزود: این مشاغل دارای قرارداد به معنای متعارف بین بنگاه‌های اقتصادی و کارکنان خود نیست، لذا تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. از طرفی ممکن است چنین مشاغلی از قابلیت مناسبی برای اشتغال تمام وقت افراد برخوردار نباشد، از این روی شاهد افزایش سهم اشتغال ناقص در این دوره هستیم.

به نیا ادامه داد: اساسا این اشتغال در جایی رخ داده که دولت حضور ندارد و جوانان به واسطه نیاز برای تامین معیشت و در دوره‌ای که تقاضای نیروی کار توسط شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی متوسط و بزرگ بسیار محدود است، خود اقدام به ایجاد مشاغل و ارائه خدماتی برای گذران زندگی خود نموده‌اند.

بنا به گفته محقق در طی 14 فصل منتهی به زمستان 1396 به‌طور متوسط در هر فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل 706 هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شده است اما این میزان برای کاهش نرخ بیکاری یا حتی تثبیت آن کفایت نمی‌کند. زیرا نزدیک به 300 هزار نفر در هر فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن به جمعیت بیکار اضافه شده است که این موضوع افزایش نرخ بیکاری را در پی داشته است.

این پژوهشگر اقتصادی معتقد است شرایط کنونی بازار کار بسیار ناپایدار است و اگر سیاست‌گذاری با خطای زیاد همراه باشد، اقدامات مخرب یا عدم پیگیری اطلاحات اقتصادی می‌تواند در نهایت بی‌ثباتی قابل ملاحظه‌ای را در سطح اقتصاد کلان ایجاد خواهند نمود و نقطه پایانی آن تخریب بنگاه‌های خُردی خواهد بود که طی سه سال گذشته بار اصلی افزایش اشتغال بر عهده آنها بوده است.

به نیا با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: بنا بر مفاد این برنامه لازم است سالانه حدود 950 هزار نفر به جمعیت شاغل کشور اضافه شود و برآوردها نشان می‌دهند برای آنکه نرخ بیکاری طی سال‌های 1397 تا 1400 از میزان 11 درصدِ فراتر نرود لازم است بطور متوسط در هر سال 800 هزار شغل ایجاد شود.

وی با انتقاد از نقش دولت به عنوان قیم در سیاستگذاری بازار اقتصادی گفت: لازم است دولت از نقش کنونی به سمت نقشی مبتنی بر ثبات اقتصاد کلان، تسهیل شرایط ایجاد و تداوم کسب و کارها، پشتیبانی از حقوق مالکیت و اجرایی شدن قراردادها، پذیرفتن نقش تنظیم‌گری و قاعده‌گذار در بازارهای مختلف گام بردارد.

تبیین سیاست‌های فعال بازار کار شامل، سیاست‌های کلان موثر بر بازار کار، سیاست‌های خاص اشتغال‌زایی، سیاست‌های نهادی (تنظیمی) بازار کار و سیاست‌های حمایتی و غیرفعال بازار کار مباحث پایانی این نشست علمی بود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.2.0
    V5.3.2.0